Série Nanolex Professional nyní i v 5-litrovém balení. Cenově výhodné a dosažitelné produkty jsou stále více oblíbené v profi i hobby sektoru.
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Štítky blogu
... chci odebírat newsletter
CLEANER |FASTER |LONGER

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Keramické povlaky
 4. Keramické povlaky - IR lampa ano či ne?

Keramické povlaky - IR lampa ano či ne?

Na začátek trocha teorie

Co to vlastně IR lampa je a k čemu se používá? IR lampa (správně krátkovlnný infrazářič) je mobilní zařízení používané v lakovnách, při tzv. smart opravách, kde zásadním způsobem urychluje sušící procesy u tmelů a laků.

Při vysoušení infračerveným krátkovlnným zářením teplo proniká přímo do podkladu a vysouší aplikovaný materiál zevnitř směrem ven na povrch. Tím dochází k vysoušení již od spodních vrstev materiálu. Tento způsob nejen zásadně urychluje vysoušení, ale především stabilizuje jeho průběh a omezuje tvorbu kazů na povrchu.

Na rozdíl od klasických sálavých zdrojů tepla, kde je směr vysoušení opačný, zde nedochází k prvotnímu zaschnutí a vytvoření krusty na povrchu. Ta posléze brání doschnutí spodních vrstev.

Na trhu je široká nabídka mobilních zařízení, většinou s výklopným a otočným ramenem. Podle osazení zářiči obsáhnou sušící plochu 800 x 800 mm (2 zářiče), 1200 x 1000 mm (3 zářiče) až 1800 x 1000 mm (6 zářičů). Teplotní rozsah je mezi 40°C - 100°C. Vyšší modely disponují automatickým snímačem teploty a vzdálenosti infrazářiče od sušené plochy. O jejich provozu pak informuje LCD displej.

Principu infračerveného krátkovlnného záření dnes nevyužívají pouze lakovny, ale stále častěji i detailingové dílny, zejména k urychlení zrání keramických povlaků nebo ke kontrole vyleštěného povrchu (zda se neobjeví např. stopy po zapečeném hmyzu či jiné vady laku).

Z našich návodů:

DOBA SCHNUTÍ: Před prvním kontaktem s vodou a povětrnostními vlivy nechte keramický povlak nebo celé souvrství přirozeně vyzrát ve stabilních podmínkách po dobu minimálně 12-24 hodin (platí při teplotě prostředí 20°C a vzdušné vlhkosti 30%). Po tuto dobu se vyvarujte přímého kontaktu s ošetřeným povrchem. Poté již můžete vůz používat. Veškeré keramické povlaky Nanolex vyzrávají přirozenou cestou. Pro zkrácení doby prvotního vytvrzení přesto můžete použít krátkovlnný infrazářič - IR lampu. Její význam spočívá v urychlení možnosti předání zakázky. O bližších podmínkách jejího použití se informujte na naší poradenské lince. Dobu schnutí nezkracujte použitím jiných tepelných zdrojů.

Takže používat či nepoužívat?

Na začátku je třeba uvést, že použití u všech typů keramických povlaků Nanolex je možné, ale není nutné. Zásadní vylepšení vlastností keramických povlaků sušených IR lampou nebylo prokázáno, přestože někteří výrobci hovoří o zvýšení hydrofobního účinku nebo prodloužení doby jeho funkčnosti. Známé pořekadlo, že čas jsou peníze může, ale i nemusí v případě rozhodnutí (zda IR lampu použít) platit.

Důvody pro:

 • urychlení prvotního vyzrání keramického povlaku
 • možnost dřívějšího předání zakázky, uvolnění dílny a možnost práce na další zakázce
 • možné zlepšení výkonu keramického povlaku o 5 – 10%
 • jistota prvotního vyzrání při předávání zakázky v zimním období
 • kontrola vyleštěného povrchu (zda se opakovaně neobjeví např. stopy po zapečeném hmyzu, vodním spotu či jiné vady laku)

Důvody proti:

 • náklady na pořízení IR lampy 7.000,- až 50.000,- Kč bez DPH dle typu
 • nutný poměrně velký manipulační prostor pro zařízení okolo vozu
 • náklady na elektrickou energii (při průměrné osvitové ploše 1800 x 1000 mm bude zařízení pracovat na cca 9 pozicích (dle velikosti vozu) po celkovou dobu cca 180 minut při napájení zářičů 3300 až 6600 W)
 • je nutná opatrnost aby nedošlo k poškození laku nebo okolních ploch vlivem vyšší teploty nebo delšího času při vypalování
 • zásadně neovlivní úplné vytvrzení keramického povlaku v následujících 7 dnech

Pokud se po zvážení pro a proti rozhodnete IR lampu používat, dodržujte tato pravidla:

 • vyberte kvalitní, vybavené zařízení s kontrolou povrchové teploty na vozidle, co největší osvitovou plochou, dodavatele se zajištěným servisem a dodávkami spotřebních dílů
 • nepoužívejte IR lampu už v průběhu aplikace keramického povlaku – zvýšená teplota povrchu i okolí urychlí proces odpařování rozpouštědel, což je ve stadiu aplikace keramického povlaku nežádoucí
 • použijte ji bezprostředně po dokončení kompletní aplikace, pozdější použití již nedává smysl
 • pozor na reakci některých citlivých materiálů např. plastů, gumy apod. a jejich rozdílnou reakci na zahřívání
 • zohledněte počet pracovních pozic podle velikosti osvitové plochy
 • neexistuje jednotné doporučení, proto dodržujte teplotu mezi 60°C – max 80°C po dobu cca 20 minut na jedné pracovní pozici
 • pořiďte do výbavy dálkový teploměr a teplotu povrchu vždy sami zodpovědně kontrolujte
 • dodržujte vzdálenost zářičů 1 – 1,5 m od vozidla

Závěrem:

Pokud jste finančně silní a IR lampu si můžete dovolit – pořiďte si ji. Čas je za mě ten nejdůležitější důvod. Pokud potřebujete rychleji vyklidit dílnu a začít pracovat na další zakázce, zvažte, zda Vás zvýšené energetické náklady na její provoz zbytečně nepřipraví o část zisku. Počítejte však s manipulačním prostorem a místem pro její bezpečné uskladnění. Při použití dodržujte výše uvedená pravidla a buďte opatrní. Pokud nespěcháte Vy ani zákazník nebo nemusíte řešit volný pracovní prostor, použití IR lampy není nevyhnutelně nutné.

Jan Vejnar
prodetailing.cz
výhradní zástupce Nanolex Car Care pro Česko a Slovensko 

Upozornění: Obsah tohoto blogu vyjadřuje naše osobní názory, reálné zkušenosti a poznatky z praxe, podložené informacemi od výrobce. Je zakázáno jakékoli kopírování textů a fotografií včetně jejich šíření bez našeho souhlasu. Všechna práva vyhrazena.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
... chci odebírat newsletter
Děkujeme za Váš zájem o dění v prodetailing.cz. Budeme Vás informovat o nejnovějších produktech, akcích e-shopu a článcích v blogu. Pokud si přejete být součástí života detailingové scény, přidejte se k nám.
© 2015-2023 Všechna práva vyhrazena prodetailing.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz